Црква „Св. Недела“ - Слатино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Недела
Викиекспедиција Дебарца 202.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Слатинска
Местоположба
Координати 41°20′54″N 20°51′47″E / 41.34833° N; 20.86306° E / 41.34833; 20.86306Координати: 41°20′54″N 20°51′47″E / 41.34833° N; 20.86306° E / 41.34833; 20.86306
Населено место Слатино (Охридско)
Општина Дебрца
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Недела
Изградба 1858
Живопис 1875
Зограф Аврам Дичов и Спиридон Дичов
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Недела (позната и како Стара Света Недела) — гробјанска селска црква во селото Слатино, во чиј двор се наоѓаат и селските гробишта.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена на самото сретсело, во долниот дел на селото, поради што се нарекува и „Долна црква“, за разлика од Горната црква - „Св. Богородица“.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена во 1858 година, а била живописана во 1875 година од страна на Аврам Дичов и неговиот брат, Спиридон.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Дебарско-кичевска епархија - Намесништва“. Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 21 октомври 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]