Црква „Св. Богородица“ - Слатински Чифлик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Богородица
Викиекспедиција Дебарца 219.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Слатинска
Местоположба
Координати 41°20′07″N 20°50′59″E / 41.33528° N; 20.84972° E / 41.33528; 20.84972Координати: 41°20′07″N 20°50′59″E / 41.33528° N; 20.84972° E / 41.33528; 20.84972
Населено место Слатински Чифлик
Општина Дебрца
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Богородица — главна манастирска црква во селото Слатински Чифлик, изградена во 1997 година.

Црквата се на самиот пат низ селото, кој води до поголемото село Слатино.

Историја[уреди | уреди извор]

Била целосно завршена во 1997 година, а од страна на митрополитот дебарско-кичевски г. Тимотеј била осветена на 13 септември 1997 година.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Дебарско-кичевска епархија - Намесништва“. Дебарско-кичевска епархија. Скопје. Посетено на 17 октомври 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]