Црква „Св. Димитриј“ - Издеглавје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

За археолошкото наоѓалиште, видете Св. Димитрија

Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Димитриј
Викиекспедиција Дебарца 223.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Слатинска
Местоположба
Координати 41°20′51″N 20°49′11″E / 41.34750° N; 20.81972° E / 41.34750; 20.81972Координати: 41°20′51″N 20°49′11″E / 41.34750° N; 20.81972° E / 41.34750; 20.81972
Населено место Издеглавје
Општина Дебрца
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј
Изградба XX век
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Димитриј (позната и како Свети Димитрија) — гробјанска селска црква во селото Издеглавје, во чиј двор се наоѓаат и селските гробишта.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена надвор од селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена во XX век.[1] Според натписот на црквата, во 2005 година била целосно обновена.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Дебарско-кичевска епархија - Намесништва“. Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 22 октомври 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]