Црква „Св. Богородица“ - Слатино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Богородица
Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Слатинска
Местоположба
Населено место Слатино
Општина Дебрца
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Во селото Слатино постојат две цркви кои се градени во 19 век како и манастир. Горната црква “Света Богородица” скришно е градена многу години бидејќи немало дозвола за градба. Таа била зографисана после Илинденското востание до 1912 година од мијачките браќа Димитрија, Ефтим и Ѓорѓи Чолакот. Долната црква се вика “Света Стара Недела”. Започнала да се гради 1808 година и била завршена во 1858 година.