Црква „Св. Јован Крстител“ - Слатино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Јован Крстител
Викиекспедиција Дебарца 214.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Слатинска
Местоположба
Координати 41°21′10″N 20°51′10″E / 41.35278° N; 20.85278° E / 41.35278; 20.85278Координати: 41°21′10″N 20°51′10″E / 41.35278° N; 20.85278° E / 41.35278; 20.85278
Населено место Слатино (Охридско)
Општина Дебрца
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Јован Крстител
Осветување 26 мај 2002 година[1]
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Јован Крстител (понекогаш нарекува Свети Јован Бигорски) — манастирска црква во селото Слатино, сместена во близина на некогашното Слатинско Езеро.

Манастирската црква била осветена на 26 мај 2002 година од страна на митрополитот дебарско-кичевски г. Тимотеј. Фреските се изработени од уметникот Драган Ристески од Охрид.[1]

Света икона[уреди | уреди извор]

Светата икона на Свети Јован Крстител од познатиот Бигорски манастир едно време била сместена во оваа црква на Слатинскиот манастир, поради што и самата манастирска црква понекогаш се нарекува и „Св. Јован Бигорски“. Иконата била вратена на Бигорскиот манастир во времето на неговото возобновување во 1743 година.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Дебарско-кичевска епархија - Намесништва“. Скопје: Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 21 октомври 2016.
  2. „Бигорски манастир - рај за очите, мир за душата“. Скопје: МИА. 8 јануари 2013. Посетено на 21 октомври 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]