Св. Јован Бигорски (Слатино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Јован Бигорски
археолошко наоѓалиште
Св. Јован Бигорски is located in Македонија
Св. Јован Бигорски
Местоположба на Св. Јован Бигорски во Македонија
Местоположба 41°21′02″N 20°51′10″E / 41.35056° СГШ; 20.85278° ИГД / 41.35056; 20.85278Координати: 41°21′02″N 20°51′10″E / 41.35056° СГШ; 20.85278° ИГД / 41.35056; 20.85278
Основни податоци
Место Слатино
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период ран среден век
Портал „Археологија“

Св. Јован Бигорскиархеолошко наоѓалиште во охридското село Слатино, Општина Дебрца. Претставува црква од раниот среден век.

На околу 800 м западно од селото, на мала висорамнина источно покрај Слатинското Езеро се наоѓа поновата манастирска црква „Св. Јован Бигорски“ („Св. Јован Крстител“) изградена врз темели од постара истоимена црква.

Всушност станува збор за дамнешен манастирски комплекс за чија судбина постојат повеќе варијанти од едно исто предание кое овој црковен комплекс го поврзува со манастирот „Св. Јован Бигорски“ кај Дебар.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 277. ISBN 9989-649-28-6.