Горица (Велмеј)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горица is located in Македонија
Горица
Местоположба на Горица во Македонија
Местоположба 41°17′35″N 20°52′50″E / 41.29306° СГШ; 20.88056° ИГД / 41.29306; 20.88056Координати: 41°17′35″N 20°52′50″E / 41.29306° СГШ; 20.88056° ИГД / 41.29306; 20.88056
Основни податоци
Место Велмеј
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период развиен среден век
Портал „Археологија“

Горицаархеолошко наоѓалиште во охридското село Велмеј, Општина Дебрца. Претставува населба од развиениот среден век.

Се наоѓа на околу 2 км западно од селото, на потегот меѓу Грко Поле и Велмеј. Ова е всушност најсеверната од трите „горици“ - тумби што се протегаат на овој простор. Најсеверната има зарамнет врв кој, според остатоците на групации камења по рабовите, сигурно бил утврден во облик на неправилен круг со пречник од околу 50 м. По површината наместа се среќаваат фрагменти од средновековни керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 241. ISBN 9989-649-28-6.