Горни Јаворец (Велмеј)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горни Јаворец
археолошко наоѓалиште
Горни Јаворец is located in Македонија
Горни Јаворец
Местоположба на Горни Јаворец во Македонија
Местоположба 41°16′57″N 20°56′15″E / 41.28250° СГШ; 20.93750° ИГД / 41.28250; 20.93750Координати: 41°16′57″N 20°56′15″E / 41.28250° СГШ; 20.93750° ИГД / 41.28250; 20.93750
Основни податоци
Место Велмеј
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (топилница).svg топилница


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Горни Јаворецархеолошко наоѓалиште во охридското село Велмеј, Општина Дебрца. Претставува топилница од доцноантичко време.

На 4 км источно од селото, во ливадата на Ј. Темјановски, која лежи на десниот брег на реката Јаворец, се забележуваат остатоци од топена железна руда.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 241. ISBN 9989-649-28-6.