Во Селото (Брежани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Во Селото is located in Македонија
Во Селото
Местоположба на Во Селото во Македонија
Местоположба 41°16′17″N 20°57′40″E / 41.27139° СГШ; 20.96111° ИГД / 41.27139; 20.96111Координати: 41°16′17″N 20°57′40″E / 41.27139° СГШ; 20.96111° ИГД / 41.27139; 20.96111
Основни податоци
Место Брежани
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Во Селотоархеолошко наоѓалиште во охридското село Брежани, Општина Дебрца. Претставува населба од неолитот.

Во селото, близу до селската црква се најдени ножиња од кремен и една камена секира, што укажува на постоење на населба.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 239. ISBN 9989-649-28-6.