Страишта (Злести)

Координати: 41°17′25″N 20°49′38″E / 41.29028° СГШ; 20.82722° ИГД / 41.29028; 20.82722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Страишта

Карта

Местоположба 41°17′25″N 20°49′38″E / 41.29028° СГШ; 20.82722° ИГД / 41.29028; 20.82722
Основни податоци
Место Злести
Општина Дебрца
Тип

 утврдена населба


Период железно време
Портал „Археологија“

Страиштаархеолошко наоѓалиште во охридското село Злести, Општина Дебрца. Претставува утврдена населба од железното време.

Се наоѓа на околу 700 м северозападно од селото. Претставува издолжен рид во положба северозапад-југоисток, со надморска височина од 894 м. На врвот е зарамнет, а околу зарамнетото плато се забележуваат остатоци од сувоѕидица со ширина од 1,80 м која образува елипсовидно утврдување. По површината има фрагменти од праисториски керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 248. ISBN 9989-649-28-6.