Попов Дол (Велмеј)

Координати: 41°17′53″N 20°54′5″E / 41.29806° СГШ; 20.90139° ИГД / 41.29806; 20.90139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Попов Дол


Местоположба 41°17′53″N 20°54′5″E / 41.29806° СГШ; 20.90139° ИГД / 41.29806; 20.90139
Основни податоци
Место Велмеј
Општина Дебрца
Тип

 некропола


Период доцноантичко време
ран среден век
Портал „Археологија“

Попов Долархеолошко наоѓалиште во селото Велмеј во областа Дебрца. Претставува некропола од доцноантичкото време и ран Среден век. Се наоѓа на околу 300 м северозападно од селото, западно од наоѓалиштето Калуѓерица, над горниот меѓуселски пат Велмеј - Средоречие. На западната страна на ридот (нива на еден селанец, според археологот Васил Лахтов) биле откриени повеќе гробови градени од бигорен камен. По површината се среќаваат фрагменти од доцноантички и раносредновековни керамички садови. Овие гробови и гробовите од наоѓалиштето Калуѓерица најверојатно и припаѓале на иста населба која би требало да се наоѓа во непосредната близина.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 243, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069