Средна Горица (Велмеј)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Средна Горица
археолошко наоѓалиште
Средна Горица is located in Македонија
Средна Горица
Местоположба на Средна Горица во Македонија
Местоположба 41°17′35″N 20°52′37″E / 41.29306° СГШ; 20.87694° ИГД / 41.29306; 20.87694Координати: 41°17′35″N 20°52′37″E / 41.29306° СГШ; 20.87694° ИГД / 41.29306; 20.87694
Основни податоци
Место Велмеј
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период ранословенско време
Портал „Археологија“

Средна Горицаархеолошко наоѓалиште во охридското село Велмеј, Општина Дебрца. Претставува некропола од ранословенско време.

Се наоѓа на 2,2 км западно од селото, на потегот меѓу Грко Поле и Велмеј, на средната од трите „горици“ - тумби, што се протегаат на овој простор. Според В. Лахтов, по западната падина се забележувале остатоци од поголем број растурени гробни конструкции од бигорни камени плочи, со насоченост исток-запад. Од сопственикот на нивата (Злате Наумоски од Велмеј) во 1953 г. било откупено керамичко сатче со временска припадност на доцната антика. При копањето на една мала контролна сонда во 1957 година В. Лахтов открил разурнат гроб и во него златен прстен. Денес просторот е обраснат со трева, а од гробните конструкции нема видливи траги.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 243-244. ISBN 9989-649-28-6.