Скала (античко археолошко наоѓалиште во Велмеј)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Скала

Карта

Местоположба 41°18′05″N 20°55′57″E / 41.30139° СГШ; 20.93250° ИГД / 41.30139; 20.93250Координати: 41°18′05″N 20°55′57″E / 41.30139° СГШ; 20.93250° ИГД / 41.30139; 20.93250
Основни податоци
Место Велмеј
Општина Дебрца
Тип

 топилница


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Скалаархеолошко наоѓалиште во охридското село Велмеј, Општина Дебрца. Претставува топилница од доцноантичко време.

На една ниска тераса оддалечена околу 3 км источно од селото, во непосредната близина на изворот Суви Дол има големо количество згура од топена железна руда со хемиски состав: Fe 52,81.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 243. ISBN 9989-649-28-6.