Бањи (Слатино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Бањи - Бигори (Слатино))
Бањи - Бигори


Местоположба 41°20′53″N 20°51′59″E / 41.34806° СГШ; 20.86639° ИГД / 41.34806; 20.86639Координати: 41°20′53″N 20°51′59″E / 41.34806° СГШ; 20.86639° ИГД / 41.34806; 20.86639
Основни податоци
Место Слатино
Општина Дебрца
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Бањи или Бигориархеолошко наоѓалиште во селото Слатино во областа Дебрца претставува населба од римско време.[1][2]

Се наоѓа на 700 м западно од селото, во близината на Слатинско Езеро, на јужната падина од висорамнината, јужно од денешната ограда на црквата „Св. Јован Бигорски“ („Св. Јован Крстител“). На површината се забележуваат основи од ѕидови (исток-запад) градени од бигор. Не ретко се среќаваат фрагментирани и цели печени тули со поголеми димензии. Од ова наоѓалиште потекнува и едно мермерно торзо — женска статуа, како и еден капител кој најверојатно му припаѓал на соседното наоѓалиште Св. Јован „Бигорски“. Евидентиран е и податок дека во близината бил откриен хипокауст (според кажувањата на мештаните.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дебрца
  2. ENCYCLOPEDIA MACEDONICA
  3. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 277, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.