Св. Спас (Годивје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Спас is located in Македонија
Св. Спас
Местоположба на Св. Спас во Македонија
Местоположба 41°24′18″N 20°47′48″E / 41.40500° СГШ; 20.79667° ИГД / 41.40500; 20.79667Координати: 41°24′18″N 20°47′48″E / 41.40500° СГШ; 20.79667° ИГД / 41.40500; 20.79667
Основни податоци
Место Годивје
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (сакрален објект).svg сакрален објект


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Спас или Црквиштеархеолошко наоѓалиште во охридското село Годивје, Општина Дебрца. Претставува сакрален објект од средниот век.

На околу 450 м од излезот на селото во североисточен правец, по патот за селото Врбјани се наоѓаат остатоци од триконхална верска градба.[1] На ова место во поново време е изградена црквата „Св. Спас“.

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Војо — населба од средниот век
  • Горица — цркви од средниот век
  • Кула — опидум и тврдина од хеленистичко време, доцноантичко време и средниот век
  • Трумени Гумења — црква од средниот век
  • Черенец — населба од неолитот

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 245. ISBN 9989-649-28-6.