Тигари (Горенци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тигари is located in Македонија
Тигари
Местоположба на Тигари во Македонија
Местоположба 41°11′55″N 20°45′47″E / 41.19861° СГШ; 20.76306° ИГД / 41.19861; 20.76306Координати: 41°11′55″N 20°45′47″E / 41.19861° СГШ; 20.76306° ИГД / 41.19861; 20.76306
Основни податоци
Место Горенци
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Тигариархеолошко наоѓалиште во охридското село Горенци, Општина Дебрца. Претставува населба од римско време.

На 1 км северно од селото, под патот што води за Требенишко кале, во нивите на семејствата Јајовски и Асеновски се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и множество градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 245. ISBN 9989-649-28-6.