Црквиште (Врбјани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквиште is located in Македонија
Црквиште
Местоположба на Црквиште во Македонија
Местоположба 41°25′3″N 20°47′39″E / 41.41750° СГШ; 20.79417° ИГД / 41.41750; 20.79417Координати: 41°25′3″N 20°47′39″E / 41.41750° СГШ; 20.79417° ИГД / 41.41750; 20.79417
Основни податоци
Место Врбјани (Охридско)
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Црквиште или Петрчаниархеолошко наоѓалиште во селото Врбјани во областа Дебрца. Претставува средновековна црква и некропола. Се наоѓа на околу 3 км источно од селото. Во централниот и источниот крај се забележуваат гробни конструкции од големи камени плочи и остатоци од темели на мал црковн објект граден од кршен камен, бигор и малтер.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 244, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069