Нивишта (Врбјани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нивишта is located in Македонија
Нивишта
Местоположба на Нивишта во Македонија
Местоположба 41°25′3″N 20°47′39″E / 41.41750° СГШ; 20.79417° ИГД / 41.41750; 20.79417Координати: 41°25′3″N 20°47′39″E / 41.41750° СГШ; 20.79417° ИГД / 41.41750; 20.79417
Основни податоци
Место Врбјани (Охридско)
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Нивиштаархеолошко наоѓалиште во селото Врбјани во областа Дебрца. Претставува средновековна населба и некропола. Се наоѓа на околу 1 км северно од селото, на брегот југоисточно од денешната црква Св. Петка, и претставува простор со обработливи ниви. На места по површината се забележуваат фрагменти од керамички садови, а до неодамна постоеле и темели од станбени објекти. Сопствениците на нивите наоѓале разновидни предмети од железо и сребро.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 244, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069