Манастир (Лактиње)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастир is located in Македонија
Манастир
Местоположба на Манастир во Македонија
Местоположба 41°22′36″N 20°45′36″E / 41.37667° СГШ; 20.76000° ИГД / 41.37667; 20.76000Координати: 41°22′36″N 20°45′36″E / 41.37667° СГШ; 20.76000° ИГД / 41.37667; 20.76000
Основни податоци
Место Лактиње
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Манастирархеолошко наоѓалиште во охридското село Лактиње, Општина Дебрца. Претставува населба и црква од средниот век.

Се наоѓа на околу 8 км западно од селото и 3 км источно од Песочанска Река (Радомирска Река), преку врвот Славеј, на мала падина која денес е обрасната со густа растителност. На просторот се забележуваат урнатини од градба - црква со крстовидна основа. Северно од овој простор, теренот упатува на постоење на мала населба.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Градиште — опидум (утврдена населба) од доцноантичко време
  • Мега — населба од средниот век

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 249. ISBN 9989-649-28-6.