Св. Климент (Волино)

Координати: 41°13′13″N 20°44′26″E / 41.22028° СГШ; 20.74056° ИГД / 41.22028; 20.74056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Климент


Местоположба 41°13′13″N 20°44′26″E / 41.22028° СГШ; 20.74056° ИГД / 41.22028; 20.74056
Основни податоци
Место Волино
Општина Дебрца
Тип

 некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Св. Климентархеолошко наоѓалиште во селото Волино во областа Дебрца. Претставува некропола од римско време. Во северозападниот дел на селото, во дворот на Никола Спироски и во непосредната околина, на крајот на минатиот век биле откриени две надгробни плочи со старогрчки натписи, кои подоцна од страна на Н. ВулиЌ биле пренесени во Археолошкиот музеј во Скопје. Во дворот на сопственикот се гледаат мермерни плочи, фрагменти од керамички садови, обработен бигор и друго. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Охрид и во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 244, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069