Вишин Дол (Велмеј)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вишин Дол is located in Македонија
Вишин Дол
Местоположба на Вишин Дол во Македонија
Местоположба 41°17′48″N 20°54′49″E / 41.29667° СГШ; 20.91361° ИГД / 41.29667; 20.91361Координати: 41°17′48″N 20°54′49″E / 41.29667° СГШ; 20.91361° ИГД / 41.29667; 20.91361
Основни податоци
Место Велмеј
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдена населба).svg утврдена населба Археомак 2.0 графички знак (топилница).svg топилница


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Вишин Долархеолошко наоѓалиште во охридското село Велмеј, Општина Дебрца. Претставува утврдена населба и топилница од доцноантичко време.

На 2 км источно од селото има висок рид со зарамнет врв на кој се зачувани остатоци од темели на бедем, а на површината има фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. Во подножјето на ридот, во нивата на М. Неделкоски, освен фрагменти од керамика, се среќава и згура од топена железна руда.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 241. ISBN 9989-649-28-6.