Стари Гробишта (Волино)

Координати: 41°13′13″N 20°44′26″E / 41.22028° СГШ; 20.74056° ИГД / 41.22028; 20.74056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Стари Гробишта


Местоположба 41°13′13″N 20°44′26″E / 41.22028° СГШ; 20.74056° ИГД / 41.22028; 20.74056
Основни податоци
Место Волино
Општина Дебрца
Тип

 некропола


Период ран среден век
Портал „Археологија“

Стари Гробиштаархеолошко наоѓалиште во селото Волино во областа Дебрца. Претставува раносредновековна некропола. Се наоѓа на североисточниот крај на селото, на почетокот од каналот на реката Сатеска. При вршење на ископи биле откривани и уништувани гробови со гробни прилози од бронза и стакло, меѓу кои имало и 2 прстена со временска припадност на XII век (според археологот Лахтов).[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 244, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069