Црквиште (Мешеишта)

Координати: 41°14′18″N 20°46′36″E / 41.23833° СГШ; 20.77667° ИГД / 41.23833; 20.77667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквиште


Местоположба 41°14′18″N 20°46′36″E / 41.23833° СГШ; 20.77667° ИГД / 41.23833; 20.77667
Основни податоци
Место Мешеишта
Општина Дебрца
Тип

 црква  некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Црквиштеархеолошко наоѓалиште во селото Мешеишта во областа Дебрца. Претставува средновековна црква и некропола. Се наоѓа на околу 400 м јужно од последните куќи на селото и околу 800 м источно од патот Охрид-Кичево. Во просторот обраснат со вегетација, се наоѓаат остатоци од еднокорабна црква со индиции за некропола јужно од неа.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 252, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069