Градиште (Лешани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градиште
археолошко наоѓалиште
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°17′02″N 20°52′51″E / 41.28389° N; 20.88083° E / 41.28389; 20.88083Координати: 41°17′02″N 20°52′51″E / 41.28389° N; 20.88083° E / 41.28389; 20.88083
Основни податоци
Место Лешани
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдена населба).svg утврдена населба


Период бронзено време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во охридското село Лешани, Општина Дебрца. Претставува утврдена населба од бронзено време.

Се наоѓа на 2 км (воздушна линија) североисточно од селото, на доминантниот потег од планината што се протега меѓу Лешани и Велмеј во правец североисток-југозапад. На зарамнетиот врв се забележуваат повеќе грамади од камен, како и остатоци од два ѕида терасесто поставени, кои образуваат елипсовиден простор. На јужната страна од зарамнетото плато се забележуваат остатоци од ѕид со ширина од 1,7 м. Површината на теренот е карпеста како последица на излоканоста од атмосферските влијанија. Ретко се среќаваат фрагменти од керамика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 250. ISBN 9989-649-28-6.