Думејнчка Горица (Лешани)

Координати: 41°17′13″N 20°51′05″E / 41.28694° СГШ; 20.85139° ИГД / 41.28694; 20.85139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Думејнчка Горица

Карта

Местоположба 41°17′13″N 20°51′05″E / 41.28694° СГШ; 20.85139° ИГД / 41.28694; 20.85139
Основни податоци
Место Лешани
Општина Дебрца
Тип

 населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Думејнчка Горицаархеолошко наоѓалиште во охридското село Лешани, Општина Дебрца. Претставува населба од неолитско време.

Се наоѓа северозападно од селото, на околу 500-700 м југозападно од крстосницата Лешани-Велмеј-Грко Поле. Претставува издолжен рид на чиј зарамнет седлест дел, на просторот од неколкуте ниви на жителите од селото има фрагменти од неолитска керамика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 250. ISBN 9989-649-28-6.