Св. Богородица (Горно Средоречие)

Од Википедија — слободната енциклопедија

За актуелната црква, видете Црква „Св. Богородица“

Св. Богородица
археолошко наоѓалиште
Св. Богородица is located in Македонија
Св. Богородица
Местоположба на Св. Богородица во Македонија
Местоположба 41°18′2″N 20°51′9″E / 41.30056° СГШ; 20.85250° ИГД / 41.30056; 20.85250Координати: 41°18′2″N 20°51′9″E / 41.30056° СГШ; 20.85250° ИГД / 41.30056; 20.85250
Основни податоци
Место Горно Средоречие
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период развиен среден век
Портал „Археологија“

Св. Богородицаархеолошко наоѓалиште во селото Горно Средоречие во областа Дебрца. Претставува црква и некропола од развиеното средновековие. Се наоѓа на 500 м северно од селото. Селската црква, изградена во 1936 година, е подигната врз темели од постара црковна градба. Околу неа се забележуваат средновековни гробни конструкции од камени плочи со насоченост исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 247, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069