Велмешко Градиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Велмешко Градиште
археолошко наоѓалиште
Велмешко Градиште is located in Македонија
Велмешко Градиште
Местоположба на Велмешко Градиште во Македонија
Местоположба 41°18′34″N 20°55′12″E / 41.30944° N; 20.92000° E / 41.30944; 20.92000Координати: 41°18′34″N 20°55′12″E / 41.30944° N; 20.92000° E / 41.30944; 20.92000
Основни податоци
Место Велмеј
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдена населба).svg утврдена населба


Период бронзено време
Портал „Археологија“

Велмешко Градиштеархеолошко наоѓалиште во охридското село Велмеј, Општина Дебрца. Претставува утврдена населба од бронзеното време.

Се наоѓа на возвишението Градиште, 1,8 км североисточно од селото по воздушна линија , на неколку стотици метри јужно од наоѓалиштето Селце. Односниот простор има два рида со седлест дел меѓу нив, со надморска височина од 1.294 м. На западната страна се забележуваат остатоци од тврдинска сувоѕидица во должина од 70-80 м. Површински наоди недостигаат најверојатно поради големата обраснатост со растителност.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 241. ISBN 9989-649-28-6.