Кула (Годивје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кула (Годивје).jpg

План на наоѓалиштето

Кула is located in Македонија
Кула
Местоположба на Кула во Македонија
Местоположба 41°24′00″N 20°46′55″E / 41.40000° СГШ; 20.78194° ИГД / 41.40000; 20.78194Координати: 41°24′00″N 20°46′55″E / 41.40000° СГШ; 20.78194° ИГД / 41.40000; 20.78194
Основни податоци
Место Годивје
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (опидум).svg опидум Археомак 2.0 графички знак (тврдина).svg тврдина


Период хеленистичко време
доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“
Врвови од противоклопни стрели (XII - XIV век).

Кулаархеолошко наоѓалиште во охридското село Годивје, Општина Дебрца. Претставува опидум (утврдена населба) од хеленистичко време, доцната антика и средниот век.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Месноста Кула лежи 0,5 км западно од селото. Тоа е тераса со висина од 70 м, јазичесто издадена меѓу две длабоки бразди — меѓу Годивска Река на север и Жмерница на југ.[1] Лесно е пристапна од запад, каде што преку мало седло преминува во масивот на Славеј Планина. Има голем преглед околу, cи до патот Охрид — Кичево и до долината на Сатеска 3 км на исток и планинскиот превалец.

Опис[уреди | уреди извор]

Повисокиот западен дел бил издвоен со внатрешен ѕид во малечка акропола, на чие што чело стоела издадена кула (оттука и името). Споменатиот врв претставува утврдено место со остатоци од бедем граден од кршен камен и варов малтер. Темелите на кулата се сложени од големи камени блокови, кои можеби потекнуваат од хеленистичко време.

Наоди[уреди | уреди извор]

Антика[уреди | уреди извор]

Ретки парчиња од грнчарија и една најдена фибула потекнуваат од хеленистичко време.[2] Во доцноантичко време било изградено обѕидие со малтер околу простор голем 230 × 50 м (1 ха). Најдени се парчиња од ковано железо (клинци, кламфи, алатки, врвови од стрели и др.). Стари рудници и траги од преработка на железна руда се регистрирани на повеќе места на планинските падини југозападно од Кула.

Среден век[уреди | уреди извор]

На Кула се утврдени и парчиња од словенски црепни, а меѓу железните врвови за стрели има повеќе примероци за пробив на оклоп, типични за развиенот среден век. Несомнено е дека со оживувањето на рударството во Дебрца во тоа време и борбите помеѓу Византија и Србија околу овој регион (1329/30 г.), старата крепост кај Годивје била повторно користена. Траги од нови ѕидарски работи нема и ова упориште најверојатно било користено само повремено. Во документите од тоа време местово не е забележано.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 244-245. ISBN 9989-649-28-6.
  2. Микулчиќ, Иван (1996). Средновековни градови и тврдини во Македонија. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите. стр. 239.