Мега (Лактиње)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мега

Карта

Местоположба 41°22′01″N 20°46′32″E / 41.36694° СГШ; 20.77556° ИГД / 41.36694; 20.77556Координати: 41°22′01″N 20°46′32″E / 41.36694° СГШ; 20.77556° ИГД / 41.36694; 20.77556
Основни податоци
Место Лактиње
Општина Дебрца
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Мегаархеолошко наоѓалиште во охридското село Лактиње, Општина Дебрца. Претставува населба од средниот век.

Се наоѓа на околу 3 км југозападно од селото и лево од патот за планината Зајгазица. На просторот обраснат со шума се забележуваат урнатини од градби градени од камен и кал, фрагменти од керамички садови и згура од топено железо.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Градиште — опидум (утврдена населба) од доцноантичко време
  • Манастир — населба и црква од средниот век

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 249. ISBN 9989-649-28-6.