Св. Атанасија (Белчишта)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Атанасија


Местоположба 41°18′10″N 20°49′49″E / 41.30278° СГШ; 20.83028° ИГД / 41.30278; 20.83028Координати: 41°18′10″N 20°49′49″E / 41.30278° СГШ; 20.83028° ИГД / 41.30278; 20.83028
Основни податоци
Место Белчишта
Општина Дебрца
Тип

 црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Свети Атанасијасредновековна црква кај селото Белчишта во општина Дебрца. На околу 1 км источно од селото, јужно од патот Белчишта-Средорече и десно од коритото на Белчишка Река се забележуваат урнатини од мала еднокорабна црква. Според површинските остатоци, била градена од камен, бигор, тули и варов малтер, а според резултатите од една мала археолошка интервенција (1988 г.) и откривањето на фрагменти од живопис, внатрешноста на црквата била живописана.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 238-239. ISBN 9989649286.