Манастириште (Песочани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастириште
археолошко наоѓалиште


Местоположба 41°19′35″N 20°47′30″E / 41.32639° СГШ; 20.79167° ИГД / 41.32639; 20.79167Координати: 41°19′35″N 20°47′30″E / 41.32639° СГШ; 20.79167° ИГД / 41.32639; 20.79167
Основни податоци
Место Песочани
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Манастириштеархеолошко наоѓалиште во селото Песочани во областа Дебрца. Претставува средновековна црква и некропола. Се наоѓа на околу 1 км североисточно од селото и околу 200 м источно од старата железничка пруга Охрид-Кичево. Во северниот дел на просторот се забележуваат остатоци од сакрална градба со насоченост исток-запад од раниот и развиениот среден век. На целиот простор, исто така, се забележуваат траги од средновековни гробишта.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 273, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069