Црквиште (Требеништа)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквиште is located in Македонија
Црквиште
Местоположба на Црквиште во Македонија
Местоположба 41°12′23″N 20°45′17″E / 41.20639° СГШ; 20.75472° ИГД / 41.20639; 20.75472Координати: 41°12′23″N 20°45′17″E / 41.20639° СГШ; 20.75472° ИГД / 41.20639; 20.75472
Основни податоци
Место Требеништа
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Црквиште археолошко наоѓалиште во селото Требеништа во областа Дебрца. Претставува црква од среден век[1].

Се наоѓа на околу 3 км источно од селото, јужно од меѓуселскиот пат Требеништа - Ливоишта, на долгунесто ритче што се спушта како јазик во котлината по која поминува споменатиот пат. На простор од 18 × 14 м е откриена градба, најверојатно сакрален објект од развиениот среден век. На просторот е присутна покривнаи градежна керамика. (В.М., П.К.)[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дебрца
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 277, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069