Оровник (археолошко наоѓалиште)

Координати: 41°10′24″N 20°45′15″E / 41.17333° СГШ; 20.75417° ИГД / 41.17333; 20.75417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Оровник

Карта

Местоположба 41°10′24″N 20°45′15″E / 41.17333° СГШ; 20.75417° ИГД / 41.17333; 20.75417
Основни податоци
Место Оровник
Општина Дебрца
Тип

 населба  некропола


Период хеленистичко време
римско време
Портал „Археологија“

Оровникархеолошко наоѓалиште во охридското село Оровник, Општина Дебрца. Претставува населба и некропола од хеленистичко и римско време.

Во централниот дел на селото, западно од селската црква, во дворот на Трајан Секулоски се откриени темели од објекти ѕидани од камен и варов малтер, како и повеќе гробови градени, исто така, од кршен камен и варов малтер, а некои од тули. По површината се среќава множество фрагменти од керамички садови. Источно од црквата, во дворот на Крсте Митески, во 1962 година бил откриен гроб од камени плочи во кој се најдени бронзена монета од Аврелијан (275 г.) и една мермерна птица со природна големина.[1]

Во источниот дел на селото, во дворното место на Бранко Мојсоски, при изградбата на гаража се откриени остатоци од римски терми, на кои во 1981 г. се извршени археолошки истражувања. Северозападно од селото на неколку места се откриени керамички цевки од водовод кој водел кон термите.

Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Охрид.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 254. ISBN 9989-649-28-6.