Бароец (Требеништа)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бароец is located in Македонија
Бароец
Местоположба на Бароец во Македонија
Местоположба 41°12′23″N 20°45′17″E / 41.20639° СГШ; 20.75472° ИГД / 41.20639; 20.75472Координати: 41°12′23″N 20°45′17″E / 41.20639° СГШ; 20.75472° ИГД / 41.20639; 20.75472
Основни податоци
Место Требеништа
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период ран среден век
Портал „Археологија“

Бароецархеолошко наоѓалиште во селото Требеништа во областа Дебрца. Претставува раносредновековна некропола. Се наоѓа на околу 2 км источно од селото, во источното подножје на Требенишко кале, и околу 250 м јужно од меѓуселскиот пат за Ливоишта. На просторот се протега некропола со гробови покриени со поголеми камени плочи, ориентирани во правец запад-исток.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 277, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069