Горица (Сливово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горица is located in Македонија
Горица
Местоположба на Горица во Македонија
Местоположба 41°24′20″N 20°50′42″E / 41.40556° СГШ; 20.84500° ИГД / 41.40556; 20.84500Координати: 41°24′20″N 20°50′42″E / 41.40556° СГШ; 20.84500° ИГД / 41.40556; 20.84500
Основни податоци
Место Сливово
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период ран среден век
Портал „Археологија“

Горица археолошко наоѓалиште во селото Сливово во областа Дебрца. Претставува раносредновековна црква со некропола [1]. Претставува тумба и се наоѓа на околу 3,5 км западно од селото. Според конфигурацијата на теренот и површинските наоди, овде секако постоела црковна градба, можеби во рамките на манастирски комплекс. Според преданието на жителите од селото, црквата била посветена на Преображение.

Грбиќ ¢ М., 1954, 124; Паско Кузман., Владо Маленко., 1992, 94.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дебрца
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 277, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069