Шивлица (Велмеј)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шивлица

Карта

Местоположба 41°18′00″N 20°53′45″E / 41.30000° СГШ; 20.89583° ИГД / 41.30000; 20.89583Координати: 41°18′00″N 20°53′45″E / 41.30000° СГШ; 20.89583° ИГД / 41.30000; 20.89583
Основни податоци
Место Велмеј
Општина Дебрца
Тип

 црква


Период ран среден век
Портал „Археологија“

Шивлицаархеолошко наоѓалиште во охридското село Велмеј, Општина Дебрца. Претставува црква од раниот среден век.

На околу 100 м северозападно од селото, северно од наоѓалиштето Попов Дол, над горниот меѓуселски пат Велмеј-Горно Средоречие има пошумена ридеста падина на која се наоѓаат остатоци од урната црква. Се забележуваат купишта од градежен материјал, со правец на протегање север-југ (отстапување североисток-југозапад), а со вкупни димензии од 20 × 6 м. Апсидната ознака се наоѓа во источниот дел од јужната половина на урнатината. Ова најверојатно е во врска со населбата и гробиштата од Попов Дол и Калуѓерица.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 244. ISBN 9989-649-28-6.