Писан Камен (Велмеј)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Писан Камен is located in Македонија
Писан Камен
Местоположба на Писан Камен во Македонија
Местоположба 41°17′29″N 20°56′37″E / 41.29139° СГШ; 20.94361° ИГД / 41.29139; 20.94361Координати: 41°17′29″N 20°56′37″E / 41.29139° СГШ; 20.94361° ИГД / 41.29139; 20.94361
Основни податоци
Место Велмеј
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период железно време
Портал „Археологија“

Писан Каменархеолошко наоѓалиште во охридското село Велмеј, Општина Дебрца. Претставува некропола од железно време.

Се наоѓа на околу 3,5 км југоисточно од селото, десно покрај Јаоречка Река и на околу 300 м јужно од наоѓалиштето Пештера Јаорец. Претпоставката за присуство на некропола е дадена врз основа на еден случаен наод златна спирална белезица со завршоци во облик на змиски глави, најдена од жител на селото Брежани.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 243. ISBN 9989-649-28-6.