Црква Св. Петар (Мешеишта)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Св. Петар
археолошко наоѓалиште
Црква Св. Петар is located in Македонија
Црква Св. Петар
Местоположба на Црква Св. Петар во Македонија
Местоположба 41°14′18″N 20°46′36″E / 41.23833° СГШ; 20.77667° ИГД / 41.23833; 20.77667Координати: 41°14′18″N 20°46′36″E / 41.23833° СГШ; 20.77667° ИГД / 41.23833; 20.77667
Основни податоци
Место Мешеишта
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцен среден век
Портал „Археологија“

Црква Св. Петарархеолошко наоѓалиште во селото Мешеишта во областа Дебрца. Претставува доцносредновековна црква и некропола. Се наоѓа во селскиот црковен простор. Црквата е изградена врз темели на постара црковна градба. Доказ за тоа се постојните стари гробови околу неа.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 252, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069