Градиште (Брежани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште

Карта

Местоположба 41°14′46″N 20°59′13″E / 41.24611° СГШ; 20.98694° ИГД / 41.24611; 20.98694Координати: 41°14′46″N 20°59′13″E / 41.24611° СГШ; 20.98694° ИГД / 41.24611; 20.98694
Основни податоци
Место Брежани
Општина Дебрца
Тип

 населба


Период железно време
хеленистичко време
Портал „Археологија“

Градиште или Кулаархеолошко наоѓалиште кај охридското село Брежани, Општина Дебрца. Претставува населба од железното и хеленистичкото време.

На околу 2 км источно од селото, на падините на Плакенска Планина, на пат за селото Плаќе се наоѓа зарамнето плато оградено со тврдински ѕидови во сувоѕидица од кршен камен. Градиштето има одлична стратешка положба, со поглед кон Средорече. На површината се наоѓаат фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 239. ISBN 9989-649-28-6.