Селиште (Оздолени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селиште is located in Македонија
Селиште
Местоположба на Селиште во Македонија
Местоположба 41°19′54″N 20°51′1″E / 41.33167° СГШ; 20.85028° ИГД / 41.33167; 20.85028Координати: 41°19′54″N 20°51′1″E / 41.33167° СГШ; 20.85028° ИГД / 41.33167; 20.85028
Основни податоци
Место Оздолени
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Селиште или На Брестонархеолошко наоѓалиште во селото Оздолени во областа Дебрца. Претставува средновековна населба и некропола. Се наоѓа на околу 2 км западно од селото, меѓуселските патишта Оздолени-Издеглавје и Слатино-Издеглавје. На целиот простор од падината се забележуваат фрагментирана садова керамика и траги од старословенски гробишта.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 253, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069