Под Црквата (Оровник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Под Црквата

Карта

Местоположба 41°10′23″N 20°45′15″E / 41.17306° СГШ; 20.75417° ИГД / 41.17306; 20.75417Координати: 41°10′23″N 20°45′15″E / 41.17306° СГШ; 20.75417° ИГД / 41.17306; 20.75417
Основни податоци
Место Оровник
Општина Дебрца
Тип

 некропола


Период железно време
Портал „Археологија“

Под Цркватаархеолошко наоѓалиште во охридското село Оровник, Општина Дебрца. Претставува некропола и железното време.

Западно од селската црква, на просторот на куќата и дворот на Трајан Секулоски се откриени повеќе гробни конструкции од кршен камен, а некои од тули. По површината на дворот има фрагменти од керамички садови карактеристични за железното време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Оровник — населба и некропола од хеленистичко и римско време
  • Тројани — некропола од римско време

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 254. ISBN 9989-649-28-6.