Св. Јован (Белчишта)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°18′10″N 20°49′49″E / 41.30278° СГШ; 20.83028° ИГД / 41.30278; 20.83028Координати: 41°18′10″N 20°49′49″E / 41.30278° СГШ; 20.83028° ИГД / 41.30278; 20.83028
Основни податоци
Место Белчишта
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Јован или Кај Смреканаархеолошко наоѓалиште во селото Белчишта во областа Дебрца. Претставува средновековна црква и некропола. На највисоката падина од каменитиот рид Орешка Краста, која лежи наоколу 1,2 км источно од селото и 200 м североисточно од наоѓалиштето Св. Атанасија, се забележуваат урнатини од мала еднокорабна црква градена од камен, бигор, тули и варов малтер. Околу црквата има гробни конструкции од камени плочи, со насоченост исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 239, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069