Зглавиница (Издеглавје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зглавиница is located in Македонија
Зглавиница
Местоположба на Зглавиница во Македонија
Местоположба 41°20′11″N 20°49′36″E / 41.33639° СГШ; 20.82667° ИГД / 41.33639; 20.82667Координати: 41°20′11″N 20°49′36″E / 41.33639° СГШ; 20.82667° ИГД / 41.33639; 20.82667
Основни податоци
Место Издеглавје
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Зглавиница или Старо Селоархеолошко наоѓалиште во селото Издеглавје во областа Дебрца. Претставува средновековна црква и некропола. Се наоѓа на околу 2 км северозападно од селото. Ја зафаќа падината на нискиот гребен што се спушта кон левиот брег на реката Сатеска. Во северозападниот дел се наоѓаат остатоците од двоконхална црква Св. Никола, а во јужниот дел на наоѓалиштето се протега некрополата. Во бугарската и македонската книжевност се идентификува со Главеница, светиклиментовото второ дејносно место.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 248, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069