Св. Мартинија (Требеништа)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Мартинија


Местоположба 41°12′23″N 20°45′17″E / 41.20639° СГШ; 20.75472° ИГД / 41.20639; 20.75472Координати: 41°12′23″N 20°45′17″E / 41.20639° СГШ; 20.75472° ИГД / 41.20639; 20.75472
Основни податоци
Место Требеништа
Општина Дебрца
Тип

 сакрален објект


Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

Св. Мартинија археолошко наоѓалиште во селото Требеништа во областа Дебрца. Претставува сакрален објект од старохристијанско време [1].

На источниот крај на селото, десно од патот Требеништа - Ливоишта, непосредно до местото каде што е изграден резервоарот за вода се наоѓаат остатоци од објект. Ѕидовите се градени од кршен камен и варов малтер, во ширина од 0,90 м. Во јужниот ѕид од чешмата е вградено мермерно мено високо 0,48 м и широко 0,37 м. (В.М., П.К.)[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дебрца
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 277, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069