Петте Дабје (Велмеј)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Петте Дабје is located in Македонија
Петте Дабје
Местоположба на Петте Дабје во Македонија
Местоположба 41°17′20″N 20°54′24″E / 41.28889° СГШ; 20.90667° ИГД / 41.28889; 20.90667Координати: 41°17′20″N 20°54′24″E / 41.28889° СГШ; 20.90667° ИГД / 41.28889; 20.90667
Основни податоци
Место Велмеј
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
доцноантичко време
Портал „Археологија“

Петте Дабјеархеолошко наоѓалиште во охридското село Велмеј, Општина Дебрца. Претставува некропола од римско и доцноантичко време.

Се наоѓа на околу 1 км југоисточно од селото, лево од меѓуселскиот пат Велмеј-Брежани, на простор кој образува блага падина, а целиот претворен во обработливи ниви и лозја. Во нивата на Соте Галабоски при орањето се откриени повеќе археолошки предмети (железни ножеви, делови од узди, белезици, бронзени обетки, стаклени садови и керамички фрагменти) кои припаѓале на некропола која постоела мошне долго време.[1]

Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Охрид.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 243. ISBN 9989-649-28-6.