Тројани (Оровник)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 41°10′42″N 20°46′24″E / 41.17833° СГШ; 20.77333° ИГД / 41.17833; 20.77333Координати: 41°10′42″N 20°46′24″E / 41.17833° СГШ; 20.77333° ИГД / 41.17833; 20.77333
Основни податоци
Место Оровник
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Тројаниархеолошко наоѓалиште во охридското село Оровник, Општина Дебрца. Претставува некропола и римското време.

На околу 2,5 км источно од селото, во пазувите на Вишовска Планина, во јужното подножје на Тројанска Чука и непосредно покрај стариот пат за селото Долно Лакочереј се откриени повеќе гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Оровник — населба и некропола од хеленистичко и римско време
  • Под Црквата — некропола од железно време

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 255. ISBN 9989-649-28-6.