Манастирче (Ботун)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастирче is located in Македонија
Манастирче
Местоположба на Манастирче во Македонија
Местоположба 41°17′30″N 20°45′48″E / 41.29167° СГШ; 20.76333° ИГД / 41.29167; 20.76333Координати: 41°17′30″N 20°45′48″E / 41.29167° СГШ; 20.76333° ИГД / 41.29167; 20.76333
Основни податоци
Место Ботун
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период ран среден век
Портал „Археологија“

Манастирчеархеолошко наоѓалиште во охридското село Ботун, Општина Дебрца. Претставува црква од раниот среден век.

На брегот на околу 1 км западно од селото, на патот за Бела Вода, лежат урнатини од сакрална градба. Според околностите, може да се работи за црква со триконхална архитектонска основа.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 239. ISBN 9989-649-28-6.