Црвени Брегови (Мешеишта)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црвени Брегови
археолошко наоѓалиште
Црвени Брегови is located in Македонија
Црвени Брегови
Местоположба на Црвени Брегови во Македонија
Местоположба 41°14′18″N 20°46′36″E / 41.23833° СГШ; 20.77667° ИГД / 41.23833; 20.77667Координати: 41°14′18″N 20°46′36″E / 41.23833° СГШ; 20.77667° ИГД / 41.23833; 20.77667
Основни податоци
Место Мешеишта
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период ран среден век
Портал „Археологија“

Црвени Бреговиархеолошко наоѓалиште во селото Мешеишта во областа Дебрца. Претставува раносредновековна црква и некропола. Се наоѓа на околу 1,5 км северно од селото и на околу 500 км источно од патот Охрид-Кичево. Во 1933 год, при пошумувањето на ридскиот простор биле откривани питоси и човечки коски.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 252, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069