Оџа Бавча (Велмеј)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Оџа Бавча


Местоположба 41°17′53″N 20°54′5″E / 41.29806° СГШ; 20.90139° ИГД / 41.29806; 20.90139Координати: 41°17′53″N 20°54′5″E / 41.29806° СГШ; 20.90139° ИГД / 41.29806; 20.90139
Основни податоци
Место Велмеј
Општина Дебрца
Тип

 некропола


Период ран среден век
Портал „Археологија“

Оџа Бавчаархеолошко наоѓалиште во селото Велмеј во областа Дебрца. Претставува раносредновековна некропола. Во северозападниот крај на селото, при копањето на темели за згради за селската задруга, во 1950 година биле откриени и уништени повеќе гробни конструкции со насоченост исток-запад. Учесниците во акцијата наоѓале стаклени белезици, бронзени прстени и друго (според археологот Васил Лахтов). Овие констатации се главно потврдени со површински белези и сведочење на поввеќе жители од селото.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 242, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069