Градиште (Злести)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°17′16″N 20°51′36″E / 41.28778° СГШ; 20.86000° ИГД / 41.28778; 20.86000Координати: 41°17′16″N 20°51′36″E / 41.28778° СГШ; 20.86000° ИГД / 41.28778; 20.86000
Основни податоци
Место Злести
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период бронзено време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во охридското село Злести, Општина Дебрца. Претставува населба од бронзеното време.

На 2 км источно од селото има висок рид со доминантна положба на кој се среќаваат фрагменти од керамички садови, рачно изработени и со груба фактура.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 248. ISBN 9989-649-28-6.